10-те най-популярни измами по Интернет
Сред жертвите на интернет-измамите в България вече има адвокатски кантори и големи фирми. Наскоро измамници от чужбина изпратили до всички адвокатски кантори в България предложение за сътрудничество. Смисълът бил следния: „Ние сме голяма фирма. Занимаваме се с еди какво си. Имаме гигантски приходи и сериозни клиенти. Много бихме искали вашата кантора да поеме правното ни обслужване в България. Готови сме да ви плащаме по 80 000 евро на месец за услугите, но първо трябва да ви запознаем с изискванията и стандартите, по които работим. За целта се налага да дойдете на един семинар тук, при нас (в Англия примерно). Таксата за семинара е 15 000 евро, но ще подпишем договор и след това ще имате гарантиран клиент в наше лице“.
„За съжаление, имаше български кантори, които се подведоха и изпратиха по 15 000 евро на доверие, а измамниците изчезнаха с парите. Аз лично знам за поне един такъв случай“, казва Георги Димитров, председател на Центъра по информационни и комуникационни технологии към фондация “Право и Интернет”.
Друг подобен случай разследва в момента секторът за „Компютърни престъпления“ към бившата ГДБОП. Измамници използвали името на интернет-компания с много добра репутация и създали „гаранционен сайт“ за посреднически услуги. Те предлагали, ако някой иска да купи нещо много скъпо онлайн (от чужбина например), да преведе парите по тяхната сметка, за да му гарантират, че ще получи поръчаната стока. По тази схема голяма българска компания „закупила“ трактор за 75 000 евро. Изпратила парите на мошениците по Western Union, след което безследно изчезнали както „гаранционният“ сайт, така и неговите организатори.
„Интернет се превърна в огромна среда, в която хората влизат в различни взаимоотношения помежду си, купуват стоки и услуги, подават си данъчните декларации, плащат. Затова не е изненадващо, че патологичните явления нарастват. Измамниците стават все по-изобретателни. Понякога те имат завидни компютърни умения и бързо се адаптират към развитието на информационните технологии“, казва Георги Димитров.
Тези хора дори не си правят труда да изработват физически дубликати на чужди банкови карти и да използват банкомати, за да извършват незаконни трансакции. Интернет в момента предлага достатъчно възможности за разплащане с кредитни и дебитни карти. Тоест, дори една снимка на чуждата карта (лице-гръб), на която се виждат номерът й, името на титуляра и контролният номер отзад, позволява на всеки злонамерен субект да извърши плащане, без нарушението да се установи незабавно. След това може да се направи проследяване, но крадците намират начин да си покрият следите. Ето защо тази форма на измами в Интернет (извън света на банкоматите), процъфтява и до днес, и трудно може да се спре. Човек може да ограничи риска като си направи застраховка на банковите трансакции и др., но не и да спи спокойно, че няма опасност някой да злоупотреби с банковата му карта.
В България до момента няма нито една ефективна присъда за източване на банкови карти или за измами по Интернет, въпреки хилядите случаи на злоупотреби. Причината според Георги Димитров е, че компютърните измами най-често не могат да се класифицират като такива от правна гледна точка. Много трудно се доказва в съда вината на подсъдимия, користната му цел, настъпилата вреда за ищеца и др. Още по-голяма пречка е, че шашмите са необхватни по своето разнообразие и непрекъснато се измислят нови, които не се побират в правната рамка.